
København tillader byggespekulation i stor grad. Vi ser, hvordan nye kvarterer skyder op uden planlægning for idræts- og fritidsudfoldelser. Skandalebyggerier som Njalstårnet på Amager, Amagerfælled og Stejlepladsen og ikke mindst projektet Lynetteholmen. Kommunen misholder deres kontrol med bygherrerne, som slipper for let.
Sydhavn Genbrugscenter er kun knap seks år gammelt. Det kostede os københavnere 70 millioner kroner. Nu taler politikerne om at rive 60 % ned for at give plads til byggegrunde. Kommunisterne kræver byggestop nu.
Samtidig nægter kommunen at overholde loven om kloakering fra 2007 i kolonihaverne. Noget mange andre kommuner har overholdt, uden det er gået ud over lejernes økonomi. København vil privatisere kloakeringen og sender regningen til lejerne, trods massiv modstand. I Århus Kommune og andre koster gennemførelsen 350 kroner i husleje-
stigning, i København kommer det op på over 2.500 kroner om måneden i 70 år.
Det betyder, at mange må opsige af økonomiske grunde. Det er helt imod grundideen
med kolonihaverne.
Kommunisterne kræver, at kommunen gennemfører den længe ventede kloakering med samme finansieringsmodel som Århus Kommune. For miljøet og kolonihavernes mangfoldighed.
Lynetteholmen er fra start et fiaskoprojekt. Forureningen og ikke mindst transporten af jord er imod alle målsætninger for en bæredygtig udvikling. Københavnerne bliver ikke hørt. Vores pensionspenge bliver misbrugt. Lynetteholmen og dens sideprojekter skal stoppe nu. Øresund lider, her ligger vores forpligtelse som kommune.
Stop prestigeprojekterne og brug pengene på genopretning af havmiljøet og den manglende velfærd.
Danmarks medlemskab af EU har gjort, at skiftende regeringer har åbnet for udliciteringer på alt fra hjemmehjælp til store byggerier, hvor de private firmaer konkurrerer om, hvem der kan gøre det billigst. Dette har åbnet for svindel og humbug, social dumpning og ikke mindst dårlig kvalitet.
Budgetloven er ikke nødvendig. Da danskerne stemte NEJ til euroen, stemte vi også nej til at følge EU’s økonomiske politik. Alligevel vedtog folketinget i 2012 Budgetloven, som slavisk følger EU’s finanspagt. Det er et udgiftsloft, som pålægger regioner og kommuner at nedskære 2% år efter år. Det mærker vi konsekvensen af nu, på bl.a. daginstitutioner, uddannelsessteder, sundhedsvæsen, handicappede og syges vilkår.
Fælledby (Lærkesletten på Amagerfælled) udvikles af Fælledby P/S, som er ligeligt ejet af Udviklingsselskabet By & Havn og PensionDanmark. Projektselskabet er stiftet med egen direktion og bestyrelse, som sørger for den daglige ledelse af projektkontoret og af byggeaktiviteterne på Fælledby´s område. Københavns Kommune ejer 95 pct af By & Havn, alligevel kan borgerne ikke få aktindsigt, da det hedder sig, at det er privatiseret.
By&Havn ejes af Københavns Kommune og staten. By & Havn har som byudviklingsselskab, grundejer og havnemyndighed en særlig position og et særligt ansvar i København. De beslutninger, som selskabet træffer, rækker flere årtier ud i fremtiden – både for nuværende og fremtidige borgere, virksomheder og gæster i København.
By & Havn har ansvar for udvikling af bykvartererne, af veje og kanaler, parkeringshuse, byrum og grønne områder.
By & Havn sælger byggegrunde til forskellige investorer samt til alment boligbyggeri og går aktivt ind i bylivsinitiativer hele vejen fra den første planlægning, til beboerne er flyttet ind, og bykvartererne lever. By & Havn har ansvar for Københavns havn. Hvad er der så tilbage til de folkevalgte politikere på rådhuset?
